„Andrzejki”- magiczny dzień wróżb w oddziale przedszkolnym

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…

 

30 listopada w oddziale przedszkolnym zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były „Andrzejki”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. W oddziale przedszkolnym ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów czy lania wosku. Dzieci ustawiały także buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Wychowawcy grup