Terapia pedagogiczna

Aleksandra Wojciechowska

terapeuta pedagogiczny
gabinet nr 87

Terapeuta pedagogiczny prowadzi w naszej szkole zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które mają na celu korygowanie nieprawidłowości w uczeniu się, będących przyczyną niepowodzeń i błędów dziecka. Korekcji, czyli inaczej poprawianiu, usprawnianiu, dokonuje się z pomocą ćwiczeń dobranych do potrzeb ucznia. Kompensacja zaś polega na doskonaleniu tych funkcji, które są dobrze rozwinięte, by wspomagały funkcje słabiej rozwinięte, a co za tym idzie, uświadamiania dziecku, jak poradzić sobie z problemami wykorzystując swoje mocne strony. Oddziaływania korekcyjno-kompensacyjne wzbogacone są pracą nad motywacją uczniów, umiejętnością radzenia sobie z własnymi emocjami, wykorzystywaniem niekonwencjonalnych metod uczenia się. Są to zajęcia, które mają pomóc uczniom w samym procesie uczenia się, niezależnie od materiału, jaki mają do opanowania.