Wycieczka na wyspę Rugię

Dnia 1 października uczniowie klas 6F, 6A i 7D wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę autokarową, której celem było zwiedzenie malowniczej wyspy Rugia. Pierwszym punktem programu była podróż kolejką turystyczną do Przylądka Arkona- najbardziej wysuniętej na północ części Niemiec oraz zwiedzanie wałów grodu Słowian  Rugijskich. Następnie, po wejściu na latarnię morską, młodzież podziwiała panoramę na Zatokę Tromper Wiek. Jedną z atrakcji był spacer po malowniczej wiosce rybackiej Glowe, w której przebywał niegdyś Ignacy Krasicki oraz zwiedzanie Parku Narodowego Jasmund słynącego z kredowych klifów, zwłaszcza Królewskiego Krzesła. Ostatnim miejscem, które uczniowie zwiedzili z przewodnikiem, był port w Sassnitz oraz delikatnie kołysząca się na wodzie stalowa bryła, czyli podwodny okręt H.M.S. Otus przycumowany właśnie w tym porcie. Młodzież na własne oczy mogła zobaczyć, w jak trudnych warunkach przebywali niegdyś marynarze służący na U-Boocie. Osoby cierpiące na klaustrofobię na pewno nie czuły się w nim komfortowo, zaś klimat zamknięcia i stałego półmroku oraz budzące grozę odgłosy wydobywające się z głośników sprawiały, że uczniowie mieli wrażenie, iż znajdują się głębiej niż tuż pod powierzchnią wody.

Mimo zmęczenia i wietrznej pogody humory wszystkim dopisywały, zwłaszcza gdy przed wejściem do autokaru zmęczeni wycieczkowicze skosztowali rugijskiego przysmaku, tzw. bułki Bismarcka, czyli bułki ze śledziem i cebulą oraz kiszonym ogórkiem.

Iwona Woźniak-Szymańska, Wiesława Myszka, Ewa Sendyk