Logopedyczne ciekawostki – CAPD

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego

Czy Twoje dziecko nie może się skupić? Może ma problemy z nauką, rozumieniem dłuższych poleceń, zwłaszcza gdy w otoczeniu jest szum?

Mogą być zaburzenia słuchu centralnego (CAPD), zaburzenia takie ujawniają się najczęściej u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, kiedy gwałtownie rosną wymagania stawiane zmysłowi słuchu.
CAPD to nie choroba, słuch można skutecznie rehabilitować i ćwiczyć.

Sprawdź, czy przyczyną trudności szkolnych Twojego dziecka mogą być zaburzenia przetwarzania słuchowego CAPD ????

W tych trudnych czasach firma Neuroflow udostępniła Państwu przykładowe ćwiczenia z aktywnego treningu Neuroflow ATS sprawdzające czy dziecko rozumie nauczyciela, gdy jest szum w klasie, gdy głos nauczyciela jest sztucznie zmieniony jak na przykład podczas rozmowy przez Teams i czy potrafi skupić się na jego głosie, gdy wokół jest nawet niewielki hałas.  ??‍♂️  ?

Jak wykonać test słuchu w domu?

Potrzebne będzie: komputera z dostępem do internetu oraz słuchawki nauszne ? + ?

  1. Wejdź na stronęwww.neuroflow.pli zaloguj się wybranym loginem (podane na zdjęciu).
  2. Załóż dziecku słuchawki. Zwróć uwagę, aby prawa słuchawka znajdowała się na prawym uchu, a lewa na lewym. Słuchawki mają oznaczenia??? ??
  3. „Wstępna konfiguracja terapii”: teraz usłyszysz szum – ustaw taką głośność szumu, żeby była komfortowa dla dziecka (nie za cicho i nie za głośno)? ?
  4. „Wprowadzenie”: Przeczytaj uważnie instrukcję (tekst na zielono) i naciśnij „Następne ćwiczenie”
  5. Upewnij się, że dziecko siedzi wygodnie i nie patrzy na ekran, a następnie naciśnij „Zacznij nowy test”. Podążaj za pojawiającymi się instrukcjami, jeśli dziecko udzieliło prawidłowej odpowiedzi – naciśnij na „Prawidłowo”, a jeśli nie, na „Nieprawidłowo”. Gdy pojawi się wynik, naciśnij „Zapisz wynik” i przejdź do kolejnego ćwiczenia powtarzając procedurę.

UWAGA! Jednocześnie może być zalogowanych kilkunastu użytkowników, więc jeśli nie możesz się zalogować, poczekaj chwilę i spróbuj ponownie.

Jeśli na zakończenie ćwiczenia pojawił się złoty puchar, znaczy, że Twoje dziecko świetnie umie się dobrze skoncentrować na głosie np. nauczyciela i nie ma problemu z rozumieniem mowy kiedy jest w szum/hałas. Jeśli nie zobaczysz złotego pucharu, oznacza to, że wskazane jest wykonanie profesjonalnej, całościowej diagnozy zaburzeń przetwarzania słuchowego CAPD. ? ?

Jeśli podejrzewają Państwo CAPD u swojego dziecka warto skontaktować się z Poradnią psychologiczno-pedagogiczną w Gryfinie albo Centrum słuchu i mowy w Szczecinie.

 

Julia Cieciuch

Logopeda