Międzynarodowy Dzień Ziemi

?? Myślmy o naszej Ziemi nie tylko od święta. Szanujmy ją, dbajmy o nią, chrońmy ją i jej zwierzęcych mieszkańców i koniecznie uczmy tego dzieci już od najmłodszych lat. ? Na przykład dziś – w Międzynarodowym Dniu Ziemi – przeczytajmy dzieciom jedną z „Zielonych Bajek”, prześliczną „Bajkę o drzewie” Elizy Piotrowskiej.? I porozmawiajmy z nimi o tym, że w gałęziach drzew kryją się gniazda, z których teraz, wiosną, dobiega ptasi śpiew. ?To one – piękne i wysokie drzewa – chronią nas przed letnim żarem i spiekotą. I one ? – cudownie kolorowe jesienią, zimą kryją się pod białymi czapami śniegu, by wiosną… ? ponownie zazielenić się młodymi listkami, wśród których znowu zagnieżdżą się ptaki…
? W takim cyklu życia mijają kolejne lata – nasze i całej Ziemi.
„A co z drzewem? / Drzewo stoi, / Lat przybywa mu i słoi. / Słoje tworzą się koliście. Gdzie? / W pniu drzewa, oczywiście” – opowiada Poetka o czasie, którego potrzeba, by drzewo mogło stać się potężne i dostojne. ? Bo jak podkreśla Autorka, rozpoczynając bajkę: „Zanim drzewo dotknie nieba, / to poczekać trochę trzeba”…
I tak cierpliwie czekały wróbel, zając, mała mucha i wielki niedźwiedź z tej bajki – zdziwione, jak długo rośnie drzewo… ?
? O drzewa, ptaki, wróble, owady, niedźwiedzie, zające i całą naszą planetę powinniśmy dbać, nie pozwalać na ich niszczenie i wycinanie, pozbawianie siedlisk, zabijanie – o czym przypominamy tą mądrą wierszowaną bajką dla maluszków.???[ Tekst ze strony Fundacji Cała Polska czyta dzieciom]
Książkę „Bajka o drzewie” i inne książki o tematyce ekologicznej można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszamy serdecznie.
Wasze Bibliotekarki