Lapbook sposobem na naukę!

Utrwalanie wiadomości o przeczytanej lekturze wcale nie musi być nudne, o czym przekonali się uczniowie klasy 4F. Podczas zajęć kreatywnych z języka polskiego tworzyli lapbooki na temat „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy. Lapbook,  zwany  inaczej „laptopem wyłączonym z sieci” lub „książką na kolanach”, tworzy się samodzielnie, polegając na swojej pomysłowości i wyobraźni. Wystarczy kilka kolorowych kartek, naklejek, guzików, zdjęć, taśm i całe mnóstwo schowków, czyli wykonanych własnoręcznie kopert i kieszonek. Niezbędna jest oczywiście znajomość treści lektury, którą w ten sposób uczniowie utrwalają. Pracując nad tworzeniem lapbooków dzieci doskonaliły takie umiejętności jak: czytanie ze zrozumieniem, ortografia, planowanie, zarządzanie projektem, projektowanie graficzne czy selekcja informacji. Czyli przyjemne z pożytecznym!

Iwona Woźniak-Szymańska