Święta Wielkanocne w obliczu pandemii COVID-19

Co możemy zrobić, aby nie przytłoczyły nas problemy związane z pandemią?
Wielkanoc w tym roku będzie inna niż ta poprzednia, jednak nadal może być udana.
Oto kilka pomysłów, które mogą okazać się pomocne w spędzeniu świątecznego czasu.

Jak radzić sobie podczas Świąt Wielkanocnych?

Koronawirus COVID-19, a ograniczenia w czasie Świąt Wielkanocnych

Wybuch pandemii COVID-19 wpłynął na życie ludzi na całym świecie, a Niedziela Wielkanocna jest już blisko. W tym roku jednak nie będziemy świętować Wielkanocy, tak jak do tej pory. Może być to szczególnie trudne dla wierzących, zwłaszcza osób starszych.

Pomimo trudności w zachowaniu tradycji wielkanocnych (np. rodzinnego śniadania wielkanocnego czy święcenia wielkanocnych pokarmów) i braku możliwości uczestniczenia w nabożeństwach kościelnych, być może właśnie teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby zadbać o więzi rodzinne i poczucie bliskości.

Wszyscy, powinniśmy pozostać w swoich domach i spędzić święta w gronie osób, z którymi mieszkamy na stałe, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa. Nawet przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i ograniczanie wychodzenia z domu przez ostatnie dwa tygodnie, nie oznacza, że możemy zjeść śniadanie wielkanocne ze swoimi dziadkami, z którymi do tej pory się nie spotykaliśmy.

Bardzo ważne jest, by zdać sobie sprawę, że nie wiemy, kto jest zakażony, a kto nie. Szczególnie młodzi ludzie i dzieci mogą przechodzić chorobę bezobjawowo i zarażać innych, nie wiedząc o tym. Decydując się na bezpośrednie spotkanie, ryzykujemy, że zarazimy się sami lub ewentualnie innych.

Skorzystajmy z nowoczesnych technologii i zorganizujmy spotkanie na odległość, aby uczestniczyć we wspólnym wydarzeniu i nim się cieszyć. Przecież osoby starsze coraz lepiej radzą sobie z innowacjami technicznymi.

Koronawirus COVID-19, a przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Niewątpliwe jedną z największych przykrości będzie niemożność przytulenia się i bezpośredniego kontaktu z bliskimi. Jednak to, że możemy spotkać się jedynie za pomocą komunikatorów internetowych, nie jest powodem, aby wspólnie nie świętować. Śniadanie wielkanocne nawet za pośrednictwem Internetu może w pewnym stopniu zapewnić poczucie bliskości.

Przygotowania do Świąt wielkanocnych nie rezygnujmy z tradycji

W ramach przedświątecznych przygotowań, zróbmy wiosenne porządki w domu, na balkonie czy w ogródku, jeśli go oczywiście mamy. Nagrajmy filmiki z malowania pisanek z dziećmi i wyślijmy je znajomym czy rodzinie.

Poświęćmy na to trochę czasu, przecież teraz nam go nie brakuje. Wypróbujmy tradycyjne sposoby farbowania jajek, np. gotowania w łupinach z cebuli. Poszukajmy w Internecie informacji na temat pisanek, kraszanek, oklejanek. Cieszmy się tymi chwilami.

Mimo że w związku z pandemią COVID-19 nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów, nie zapomnijmy o koszyczku wielkanocnym, który możemy ładnie przyozdobić i sprawić radość dzieciom i sobie. Podczas spędzania czasu w domu z dziećmi, spróbujmy wykonać pisanki.

Kilka propozycji z youtube:

Udekorujmy dom. Przyklejmy na szybach papierowe pisanki. Zamówmy świeże kwiaty, przygotujmy tradycyjne potrawy, aby poczuć atmosferę świąt.

Możemy wspólnie z dziećmi upiec i udekorować babę wielkanocną lub mazurka, zrobić zdjęcie i pochwalić się swoim dziełem w mediach społecznościowych. Wypróbujmy stary rodzinny przepis na potrawę wielkanocną, skonsultujmy się telefonicznie w tej sprawie z mamą czy babcią, na pewno będzie im miło, że mogą służyć pomocą.

Zaangażowanie w pomoc seniorom

Wiele młodych, zdrowych osób może otoczyć opieką tych, dla których wirus może okazać się wyjątkowo groźny. Istnieje wiele możliwości: jak zostanie wolontariuszem w najbliższej okolicy i pomaganie seniorom w zakupach artykułów spożywczych czy leków, pomóc w wyprowadzaniu psa.

Zadbajmy o swoich starszych sąsiadów (pamiętajmy jednak o przestrzeganiu podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny) lub zgłośmy się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej. W okresie przedświątecznym taka pomoc będzie szczególnie mile widziana. Zadbajmy o to, aby czas pandemii był nie tylko czasem strachu, lecz także czasem troski i życzliwości.

Koronawirus COVID-19 jak obchodzić Wielkanoc?

Nakryjmy pięknie do stołu, ubierzmy się odświętnie, celebrujmy wspólne spożywanie posiłku. Zadbajmy o dobrą atmosferę, a jeśli dopadnie nas chwila smutku, nie brońmy się przed nim. Mamy do niego prawo. Pobądźmy z nim przez chwilę.

Poświęćmy czas bliskim

Spędźmy te dni na rozmowach z rodziną. Pamiętajmy o kontaktach telefonicznych z osobami starszymi, które nie używają nowoczesnych technologii komunikowania się. Im jest szczególnie trudno. Obejrzyjmy optymistyczne filmy lub posłuchajmy ulubionych audycji.

Może warto przypomnieć najmłodszym o dawnych tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w naszym kraju. Porozmawiać z dziadkami lub poszukać informacji w Internecie. Nie skupiajmy się na czytaniu, czy oglądaniu wiadomości, ograniczmy je do niezbędnego minimum.

Grajmy z dziećmi w różnego rodzaju gry, słuchajmy ulubionej muzyki. Nie zapominajmy też o aktywności fizycznej.

W wielu regionach Polski dzieci tradycyjnie podczas Wielkanocy szukały w ogrodzie czy skrytkach w domu „zajączka”, czyli słodyczy lub kolorowych jajek schowanych przez zajączka. Nie odbierajmy im tej przyjemności. Możemy zorganizować wszystko w domu.

To nie jest normalny rok. W obliczu pandemii COVID-19 musimy naprawdę przestrzegać nałożonych ograniczeń. Ważne, aby w tym trudnym dla nas czasie przesyłać uśmiechy i życzenia zdrowia, bo ono było i jest najważniejsze, o czym się właśnie przekonaliśmy.

Przygotowały
Alina Konecka, Renata Miśkiewicz, Ewa Kubis