Za co jestem wdzięczny?

Za sprawą koronawirusa nasze życie bardzo się zmieniło. Możesz mieć wrażenie, że wraz z pandemią wiele rzeczy Ci odebrano, a Twoje obecne życie to ciągłe wyrzeczenia. Nie możesz spędzić świąt z rodziną, wyjść na spacer do parku, spotkać się ze znajomymi. Dodatkowo możesz odczuwać lęk, smutek, złość czy strach związany z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19, w tym obawę o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Warto przypomnieć sobie o czymś takim jak wdzięczność. Wdzięczność to niezwykłe uczucie, które jest odpowiedzią na doświadczane dobro. Aby je poczuć wystarczy zastanowić się: za co jestem wdzięczny?

Praktykowanie wdzięczności nie zawsze jest łatwe, szczególnie w chwilach wyjątkowo trudnych i pełnych wyrzeczeń. Nie oznacza to, że nie masz prawa być smutny, zły czy przestraszony! Jednak nawet w najtrudniejszych sytuacjach są rzeczy, za które można być wdzięcznym. Może są rzeczy, które wydają się być oczywiste w Twoim życiu, ale warto sobie o nich przypomnieć?

Tylko po co masz zastanawiać się, za co dziękujesz w swoim życiu?

Psycholog Robert Emmons w swoich badaniach stwierdził, że wdzięczność wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Natomiast psycholog Christopher Peterson mówi, że osoby, które często odczuwają i okazują swoją wdzięczność są bardziej zadowolone z życia, a praktykowanie wdzięczności zmniejsza poczucie stresu.

Jednak lepiej sam przeprowadź własne badania i sprawdź, co wdzięczność zmieni w Twoim życiu.

Jak możesz praktykować wdzięczność?

• Możesz zastanowić się, jak uzupełnić zdanie „Dzisiaj dziękuję za…, ponieważ…” lub „Dziękuję tej osobie za…, bo to sprawiło, że…”.
• Możesz przed pójściem spać pomyśleć o tym, za co jesteś dzisiaj wdzięczny.
• Możesz zacząć dzień od zastanowienia się, za co jesteś wdzięczny w swoim życiu.
• Możesz podziękować osobom, którym jesteś za coś wdzięczny.
• Możesz zapisać wszystkie na kartce, za co jesteś wdzięczny w minionym tygodniu.
• Możesz założyć własny dziennik wdzięczności, gdzie będziesz zapisywać rzeczy, za które jesteś wdzięczny.
• Możesz z całą swoją rodziną zastanowić się, za co każdy z Was jest wdzięczny.
• Możesz użyć powyższej grafiki – pobierz ją i zapisz 5 rzeczy, które jesteś wdzięczny. Możesz udostępnić ją w swoim portalu społecznościowym i zachęcić innych do praktykowania wdzięczności.

Ważne jest tylko, abyś pamiętał o wspaniałych rzeczach w Twoim życiu i pozostał w domu zgodnie z akcją #ZostańwDomu.

Aleksandra Dzika
psycholog