Poradzić sobie z lękiem

Lęk to nieprzyjemny stan emocjonalny, który wiąże się z niepokojem, skrępowaniem, napięciem, strachem, stresem, nerwowością, zamartwianiem czy niepewnością. Zastanów się, czy odczuwasz lęk w swoim życiu. Jeśli tak to, czy towarzyszy Ci codziennie, czy tylko w wyjątkowych sytuacjach? Jak reaguje Twoje ciało i umysł pod wpływem lęku?

Bywają sytuacje, kiedy lęk przejmuje nad nami kontrolę. Czasami próbujemy schować, jak najgłębiej swój lęk i o nim zapomnieć, pomimo że on nadal istnieje. Jeżeli chcemy poradzić sobie ze swoim lękiem (możemy użyć określenia regulować swoje emocje), musimy go poznać, zbadać, zrozumieć. W tym pomogą nam pytania poniżej. Te pytania warto sobie zadać, gdy odczuwamy lęk.

• Czego dokładnie się boję? Co konkretnie może pójść nie tak?
• Czy jest coś, co mogę zrobić, aby temu zapobiec? Co takiego? Czego potrzebuję, żeby zacząć to robić?
• Gdyby wydarzyło się najgorsze (to, czego najbardziej się boję), co wtedy? Jak bym zareagował/a, co bym zrobił/a?
• Z czyjej i jakiego rodzaju pomocy mogłabym/mógłbym skorzystać, gdyby wydarzyło się to, czego się boję?
• Czy przeszłam/przeszedłem przez podobne (lub inne trudne) doświadczenia w przeszłości? Jak sobie wtedy poradziłam/em?
• Czy znam kogoś, kto był w podobnej sytuacji? Jak sobie poradził? Czy mogę go o to zapytać?

Kiedy następnym razem pojawi się u Ciebie lęk, spróbuj zadać sobie te pytania. Sprawdź czy po odpowiedzeniu na te nie, odczuwasz swój lęk tak samo, czy znalazłaś/eś w sobie sposoby radzenia sobie, czy zauważyłaś/eś możliwość wsparcia w swoim otoczeniu.

Jeżeli towarzyszy Ci lęk, z którym nie umiesz sobie poradzić, pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać.

Aleksandra Dzika
psycholog