Wskazówki dla uczniów:

1. Jeśli czujesz smutek, złość, lęk, rozczarowanie z związku z powrotem do nauki stacjonarnej – masz do tego prawo. To emocje, które nie są przyjemne, ale mogą towarzyszyć każdemu. Opowiedz o tym komuś bliskiemu. Zaplanuj, co możesz zrobić, żeby je zmniejszyć.

2. Nie obwiniaj się, że możesz mieć obawy lub trudności związane z powrotem do szkoły. Każdy potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do zmian. Każdy może przeżywać niepowodzenia. Daj sobie czas. Nie poddawaj się szybko.

3. Powiedz zaufanemu dorosłemu o tym, jak się czujesz i jakie masz trudności. Nie bój się prosić o pomoc. Rodzice i nauczyciele są po to, żeby Was wysłuchać, zrozumieć i pomóc. Pamiętaj, że w szkole możesz zgłosić się do psychologa lub pedagoga. Nawet kiedy uważasz, że nikt Ci nie pomoże – nie wahaj się mówić o swoich emocjach.

4. Zaplanuj swój dzień. Zastanów się czy chciałbyś poprawić jakieś oceny. Porozmawiaj z nauczycielami, co możesz zrobić. Pamiętaj o znalezieniu czasu na przyjemności i relaks.

5. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Nie wyśmiewaj swoich kolegów i koleżanek, dla których powrót do szkoły jest trudny. Każdy reaguje inaczej. Każdy potrzebuje innego czasu, aby przystosować się do zmian. Niektórzy mogą mieć gorsze dni, przeżywać nieprzyjemne emocje lub mieć kłopoty w ponownym powrocie do nauki stacjonarnej. Być może zmienili się – fizycznie i psychicznie. Mogą mieć odmienne opinie o tym, co się dzieje. Każdy ma prawo być sobą. Każdy ma prawo do bycia zaakceptowanym i zrozumianym przez innych. Nie utrudniaj powrotu do szkoły innym!

Aleksandra Dzika

psycholog

Po więcej wskazówek i pomocy zajrzyj do:

sali nr 17

i na instagram: @adzika.psycholog

lub napisz wiadomość do mnie na teamsach