Jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii COVID-19 ?

Obecnie wszyscy za sprawą pandemii znaleźliśmy się w niełatwej, niecodziennej dla nas sytuacji. Wielu osobom towarzyszyć może strach, lęk czy uczucie paniki. Z jednej strony staramy się działać racjonalnie i tak też podchodzić do sprawy. Z drugiej zaś u większości z nas może pojawić się w mniejszym lub większym stopniu lęk. Stres przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu oraz negatywnie wpływa na nasze zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Strach i obawy przed chorobą mogą przytłaczać zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak zatem poradzić sobie, gdy zewsząd płyną do nas niepokojące wiadomości? Dlatego warto poznać kilka sposobów radzenia sobie z tym obciążeniem.

Przerwa w śledzeniu wiadomości

Powinniśmy ograniczyć oglądanie lub słuchanie relacji w mediach (również społecznościowych), robić sobie przerwy od śledzenia informacji. Ciągłe skupianie się na tym problemie może nasilać niepokój. Warto znaleźć wiarygodne źródło informacji na temat pandemii, któremu można zaufać, np. strony internetowe WHO, GIS.

Dbajmy o siebie – przyjemne aktywności

Powinniśmy starać się podejmować aktywności, które nas rozluźniają i sprawiają nam przyjemność. Warto zadbać o siebie i swoje ciało. Utrzymywać zdrowy styl życia. Dobrze jest spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki, wykonywać regularne ćwiczenia, wysypiać się. Nie zapominajmy o wietrzeniu mieszkania.

Wsparcie

Inne osoby mogą pomóc nam w łagodzeniu stresu związanego z obecną sytuacją. Warto porozmawiać z osobami, do których mamy zaufanie o swoich obawach i emocjach. Można skontaktować się telefonicznie lub za pomocą komunikatorów internetowych ze znajomymi lub rodziną. Nie należy bać się wyrażać swoich emocji, takich jak zdenerwowanie, złość, strach. W sytuacjach trudnych można skorzystać z pomocy psychologa, lekarza.

Codzienna rutyna

Dobrze jest trzymać się dotychczasowej rutyny, jeśli chodzi o codzienne aktywności, a w sytuacji, gdy zamknięte zostały szkoły stworzyć nowy schemat dnia obejmujący naukę oraz czas wolny. Stosować treningi relaksacyjne lub inne sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem.

Bardzo prosimy o stosowanie się do zaleceń służb, dbanie o Siebie i Swoich Bliskich oraz pozostanie w domu zgodnie z akcją #ZostańwDomu.

Pedagodzy

Ewa Kubis, Alina Konecka, Renata Miśkiewicz

Źródło: Medicover.pl