„Zapal Światło Wolności” – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia wprowadzony został w Polsce stan wojenny. W związku z tym zachęcamy szkoły, uczelnie oraz inne instytucje związane z nauką i edukacją do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”, organizowanej z okazji rocznicy wydarzeń z roku 1981. Inicjatywa jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. W ramach obchodów przygotowano także specjalne materiały dydaktyczne.

 

Zapal #ŚwiatłoWolności – akcja społeczna IPN

Zachęcamy wszystkie placówki oświatowe w Polsce i za granicą, uczelnie oraz inne instytucje związane z edukacją i nauką do włączenia się do akcji „Zapal Światło Wolności”. Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL będą świece, które rozbłysną w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie Instytutu Pamięci Narodowej .

Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Do udziału w tegorocznej akcji „Zapal Światło Wolności” zaprasza także prezydent Andrzej Duda.

„Dzieci stanu wojennego” – materiały dydaktyczne

„Dzieci stanu wojennego” to scenariusz zajęć przeznaczonych dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej. Materiał przygotowali eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej. Uzupełniniem konspektu są informacje zawarte w broszurze Materiały edukacyjne do wystawy elementarnej „Stan wojenny 1981-1983”. Jest ona dostępna na stronie.