Wzięliśmy udział w największej lekcji w Polsce – ratowania życia!

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do  Ogólnopolskiego Bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W Gryfinie akcję zorganizowały jednostki : WOPR i OSP „Raffer”.
Pomysłodawcą ogólnopolskiej akcji była po raz czwarty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ma ona na celu wspólne promowanie w całym kraju nauki pierwszej pomocy oraz podniesienie świadomości związanej z jej udzielaniem. Dla uczniów, nauczycieli, rodziców i funkcjonariuszy państwowych  bicie rekordu było świetną okazją do przypomnienia i utrwalenia zdobytych już wiadomości.
WARTO WIEDZIEĆ:
W sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego buzuje nam adrenalina. Stres i napięcie towarzyszące nagłym wypadkom często nas paraliżuje – jeśli więc podstawowe czynności, które powinniśmy wykonać podczas akcji ratunkowej nie wejdą nam w nawyk, ceną za to może być ludzkie życie…
PAMIĘTAJMY:
Pierwszą czynnością musi być po pierwsze zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu wypadku, po drugie wskazanie osoby, która ma zadzwonić po pogotowie, a następnie przystąpienie do udzielania pierwszej pomocy: wykonywanie ucisków klatki piersiowej — w sekwencji po 30 ucisków; 2 wdechy ratownicze — odchylamy głowę, zatykamy nos poszkodowanego, robimy 2 wdechy, wracamy do ucisków itd. aż do momentu przyjazdu pogotowia.
Joanna Cichała