KILKA ĆWICZEŃ RELAKSACYJNYCH W CELU ZMNIEJSZENIA NAPIĘCIA

W czasie, gdy wszyscy pozostajemy w domu – tam obecnie odbywa się nauka dzieci
i często praca rodziców, może dochodzić do sytuacji zwiększonego napięcia i stresu. Warto więc przypomnieć sobie i stosować różnorodne techniki relaksacyjne. Relaksacja jako stan fizyczny zmniejszonego napięcia ciała pozwala na neutralizowanie efektów przeciążenia stresowego w naszym ciele.
Proponuję w przerwach między różną aktywnością lub wieczorem przed położeniem się spać, stosować poniższe techniki relaksacyjne w celu wyciszenia się. Zachęcam Uczniów i Rodziców do wspólnych ćwiczeń.

Ćwiczenie 1 z muzyką relaksacyjną w tle – połóż się wygodnie – na miękkim dywanie lub na łóżku. Zamknij oczy, rozluźnij całe ciało, głęboko i swobodnie oddychaj, wycisz się.

Ćwiczenie 2: relaksacja nóg i rąk. Powtarzaj w myślach formułę: moja prawa ręka jest bardzo ciężka, moja prawa noga jest bardzo ciężka, itd., jestem spokojny (między poszczególnymi sugestiami powinna być kilkusekundowa przerwa)

Ćwiczenie 3: oddychanie. W sytuacjach stresowych często zostaje zaburzony cykl oddychania. Objawia się to nieregularnym oddechem, dlatego to ćwiczenie jest bardzo przydatne z punktu widzenia technik relaksacyjnych obniżających napięcie i stres. Oddychaj spokojnie, poczuj, jak brzuch się unosi i opada wraz z wdechem i wydechem. Powtórz
w myślach kilka razy „oddycham spokojnie”, umieść jedną rękę na brzuchu i skoncentruj się na rytmie oddychania.

Ćwiczenie 4: Wykonaj czynności: zamknij oczy, wyobraź sobie czerń tak długo, aż nic nie będziesz widział oprócz czerni. Rozluźniasz się, jest czarno… stopniowo czerń przechodzi w szarość, najpierw nieprzejrzystą. Nie ma nic w Twojej głowie oprócz szarości… Uspokajasz się. Szarość stopniowo przechodzi w gęstą jak mleko mgłę. Mgła wypełnia Twój umysł. Jesteś spokojny, rozluźniony… Powoli przez mgłę przebija Twój ulubiony kolor. Jest przyjemnie, jesteś zupełnie spokojny i rozluźniony… Otwierasz oczy.

Ćwiczenie 5: Wybierz sobie jeden punkt na ścianie. Patrz uważnie na ten punkt, przyjrzyj mu się. Nie należy patrzeć nigdzie indziej, tylko na ten punkt. Skoncentruj na nim uwagę, odpręż się, uspokój.

Ćwiczenie 6: „chłodne czoło”. Czoło i głowa często są zbyt ciepłe na skutek nadmiernego ukrwienia i mogą prowadzić do odczuwania bólu. Powtarzaj formułę: „moje czoło jest chodne i przyjemne” i na tym się skoncentruj.

Ćwiczenie 7: napinanie i rozluźnianie mięśni. Zamknij oczy, weź głęboki wdech i napnij mięśnie rąk, zatrzymaj przez chwilę. Teraz zrób wydech i rozluźnij całe ciało. Otwórz oczy.

obrazy pl.pinterest.com

Alina Konecka
pedagog